W dzisiejszym świecie napędzanym przez technologię możemy czasem się zatracić w tych wszystkich gadżetach i sprzętach, jednak są takie, które mogą nam pomóc w życiu. Między innymi mogą wesprzeć nasze codzienne nawyki dbania o swoje zdrowie i kondycję. Jednym z takich urządzeń jest zegarek sportowy. 

Dzięki uprzejmości firmy Garmin mogliśmy testować jeden z takich sportowych modeli i przedstawić jego główne funkcje, które pomogą nam zadbać o swoje zdrowie. 

Sportowy zegarek – urządzenie wspierające zdrowe nawyki

Oczywiście na rynku mamy wiele różnych marek i modeli, które różnią się kształtem, kolorami, funkcjonalnością lub kompatybilnością z różnymi urządzeniami lub aplikacjami sportowymi. Jednak taki sportowy zegarek to nie tylko urządzenie, które pozwoli nam podnosić swoje sportowe wyniki, pokaże progres treningu, ale wesprze nas w codziennym życiu w kontekście zdrowych nawyków. 

Rejestracja snu

Pierwsza funkcja, o której warto wspomnieć to rejestrowanie snu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest sen. Nasz organizm podczas snu się regeneruje i dzięki temu jest w stanie zapewnić odpowiednią pracę wszystkich układów. Ważne jest, aby podczas snu zapewnić sobie wszystkie jego fazy – jest wiele ciekawych pozycji książkowych, które wskazują nam jak możemy zapewnić sobie zdrowy sen. Rejestracja nocnego odpoczynku to początek, który sprawi, że będziemy wiedzieli czy musimy nad tym popracować. Można ustawić specjalne powiadomienie na godzinę przed wyznaczoną porą położenia się do łóżka, aby już zacząć się przygotowywać – wyciszać, odłożyć wszelkie urządzenia elektroniczne, a nawet odbyć delikatną praktykę jogi lub zwykłe spokojne ćwiczenia czy sesję medytacji lub relaksacji.

Pomiar stresu 

To ciekawa funkcja, która może na początku trochę zaskoczyć, ale zegarek faktycznie informuje nas o poziomie stresu. Wskazuje nawet jeśli powinniśmy zwrócić uwagę na ten czynnik podczas swojego dnia. Biologicznie rzecz ujmując, stres jest potrzebny w naszym życiu, ale tylko wtedy, kiedy nie jest on długotrwały i umiemy odpowiednio się po nim zregenerować. Każdego dnia bombardowani jesteśmy różnymi wydarzeniami z którymi radzimy sobie lepiej, gorzej, a nieraz coś nas potrafi mocno przygnieść, nie da się uniknąć wszystkich stresowych sytuacji, niektóre wywołują u nas stres o różnej sile, od niepokoju po ekscytuję, bo są to na przykład jakieś nowe doświadczenia życiowe. Jednak może to wszystko na nas źle wpłynąć jeśli nie zadbamy o regenerację po tym stresie, o tak zwane “przepracowanie” danej sytuacji na spokojnie, aby też się zaadaptować i doprowadzić do tego, że kolejne dane wydarzenie nie będzie nas już tak mocno stresowało. Czasem w biegu wydarzeń możemy nawet nie zwrócić uwagi, że nasz organizm odczuwa stres, wychodzi to zazwyczaj po dłuższym czasie “odkładania” tego problemu… i objawia się bardzo często w postaci choroby, bo nasz układ odpornościowy jest nadwyrężony. Dlatego zegarek z funkcją powiadamiania o stresie to też dobry sposób na wsparcie naszych zdrowych nawyków. 

Pomiar natlenienia krwi – saturacja 

To funkcja, która przede wszystkim może się przydać osobom z problemami, których ważne jest stałe kontrolowanie natlenienia krwi, najczęściej w przypadku osób z chorobami układu oddechowego. Jednak w treningu sportowca też się z tego korzysta. 

Funkcje treningów

Dobre nawyki, które pomogą nam podtrzymać siłę i witalność organizmu jak najdłużej to przede wszystkim żywienie, dobry i regeneracyjny sen, a także odpowiednia ilości aktywności fizycznej. Zegarek sportowy ma na celu głównie wsparcie treningów, ale nie ma różnicy czy jesteśmy profesjonalistą walczącym o najwyższe trofea międzynarodowe czy amatorem, który po prostu chce zapewnić sobie zdrowe dawki ruchu. W zegarku mamy dostępne różne możliwości ustawienia treningów – w zależności od tego jaką aktywność wybierzemy to gromadzi nam różne dane, choć z reguły są one bardzo podobne. Wszystko kumuluje się w głównym zestawieniu ogólnej aktywności. Możemy wybrać trening biegowy, a także rowerowy lub takie aktywności jak joga lub sporty zespołowe. W różnych zegarkach mamy dostępne różne aktywności, w niektórych sami możemy je dodawać i edytować. 

Głównym celem korzystania z zegarków sportowych, jest kontrola naszych postępów w treningach i jednocześnie podstawowa kontrola naszego zdrowia. Możemy również spotkać się z pomiarem ile czasu jesteśmy na nogach w danym dniu, kiedy za dużo siedzimy zegarek przypomina nam, że warto wstać i trochę się poruszać – jest to bardzo ciekawa i przydatna funkcja zwłaszcza w pracy biurowej, kiedy pod wpływem natłoku zadań często wręcz zapominamy, że warto by było wstać i chociaż chwilę się poruszać. Takie przerwy od siedzenia można wykorzystać na pójście do toalety, czy zaparzenie sobie herbaty lub kawy, zjedzenie posiłku – grunt, aby wstać z krzesła. 

Czym kierować się przy wyborze takiego jak zegarek sportowy?

Każdy musi zadać sobie odpowiednie pytania co jest dla niego kluczowe przy takich pomiarach i na tej podstawie zrobić research dostępnych modeli, porównanie cenowe, a także można popytać innych użytkowników. Może też być tak, że z czasem nasze potrzeby względem takiego małego pomocnika na ręce się zmienią i będziemy szukali innych rozwiązań. Zegarek, który testowaliśmy jest skierowany raczej do biegaczy, co można wywnioskować również z samej nazwy – Garmin Forerunner 265ale testowaliśmy go raczej na zasadzie amatorskiego sportu. Zwróciliśmy uwagę na te dodatkowe funkcje, które mogą wspierać zdrowe nawyki, ale też testowaliśmy rodzaje aktywności jak rower, bieganie czy joga.

 

Jeśli podobał Ci się nasz artykuł dołącz do grona osób dbających o swoją dobrą kondycję i wesprzyj nasze akcje! Tutaj znajdziesz szczegóły – KLIK.