Skąd wywodzi się joga?

Joga dla jednych kojarzy się bardzo dobrze, inni natomiast wzdrygają się na samo słowo, które kojarzy im się z innym wymiarem religijnym. Z jednej strony jest sporo niewiedzy w tym temacie, z drugiej słowo to jest wyraźnie nadużywane. Jednak nie ma czego się bać, bo mimo iż joga sięga swoją historią nawet do lat 2300 p.n.e. to w dzisiejszych czasach można ją rozumieć dość szeroko i są to zdecydowanie ćwiczenia dla różnych pokoleń.

System filozofii indyjskiej zajmuje się wszelkimi związkami ciała i umysłu. Jedno z podstawowych źródeł, z którego czerpią wszyscy zainteresowani jogą to Jogastury Patańdżaliego – uporządkował on różne techniki, które były rozwijane przez setki lat i stworzył pewien model praktyki uniwersalnej. Opisane są też tam poszczególne zasady życia, nad którymi jednak nie będziemy się rozwodzić w tym artykule.

Chcemy przedstawić to bardziej klasyczne ujęcie, które w naszym świecie zachodnim utożsamiane jest z ćwiczeniami fizycznymi i umysłowymi, które mają być jednym z elementów pomagającym nam utrzymać zdrowie – hatha joga. Osoby religijne w żadnym stopniu nie powinny obawiać się takich ćwiczeń! Jak można zauważyć, wiele pozycji z jogi wykonywaliśmy nie raz nawet na zajęciach z wychowania fizycznego. W przedstawionym rozumieniu jogi skupiamy się po prostu na swoim ciele i umyśle, na odłączeniu się od codzienności, odpoczynku.

Pozytywne aspekty regularnych ćwiczeń

W hatha jodze skupiamy się głównie na wykonywaniu asan – czyli poszczególnych pozycji, a także na ćwiczeniach oddechowych. Niektóre pozycje mogą wydawać się dla wielu ludzi bardzo trudne i wymagające wielu godzin ćwiczeń, jednak dochodzi się do nich z czasem. Musimy pamiętać, aby dać sobie wiele wyrozumiałości w procesie tych ćwiczeń, skupić na tym co mówi nam ciało i nie starać się osiągnąć czegoś na siłę. Pamiętać, że nie liczy się sama pozycja, którą wykonujemy i to na ile jest zaawansowana, a sam proces ćwiczenia – dbania o siebie i szukanie zrozumienia dla swojego ciała i umysłu.

Regularne ćwiczenia mogą pozytywnie wpłynąć  na cały nasz układ, wzmocnić nasze mięśnie, a także zwiększyć wydajność układu krążenia, czy nerwowego. Oprócz pozytywnego wpływu na ciało ćwiczenia takie mają również wpływ na umysł i psychikę. W zależności od wieku i zaawansowania uczestnika ćwiczeń możemy dostosować asany, a to wpływa również na fakt, że są to ćwiczenia dla różnych pokoleń. ( Polecamy film o dziewczynie, której joga pomogła wyjść z choroby psychicznej – https://naekranie.pl/filmy/i-am-maris-portrait-of-a-young-yogi)

Joga w treningu sportowym

Coraz więcej osób profesjonalnie uprawiających sport zawodowy sięga po ćwiczenia jogi. Mogą być one świetną formą uzupełniającą taki trening profesjonalny – z jednej strony w kontekście rozciągania, w innym w kontekście stabilizacji czy zwykłego relaksu, który bardzo pozytywnie wpływa również na regenerację organizmu. Może być to połączone z pracą nad koncentracja, osiąganiem spokoju, wyciszenia i pracą z oddechem. Można też stosować elementy jogi w rozgrzewce.

Joga dla dorosłych i seniorów

Aktywność fizyczna to jeden ze sposobów na ograniczenie występowania chorób cywilizacyjnych, cukrzycy, czy chorób układu krążenia. Ma ona również znaczenie dla wzmacniania zdrowia psychicznego i zapobiegania chorobom psychicznym. W dzisiejszych czasach tryb siedzący i nowe technologie zawładnęły większością naszego życia i niesie za sobą niestety negatywne skutki dla naszego zdrowia.

Według badań Eurobarometru, w 2022 roku aż 65% Polaków odpowiedziało, że nigdy nie ćwiczy, ani nie uprawia sportu, średnia dla innych krajów to 45%. Według Głównego Urzędu Statystycznego dane te się potwierdzają i ponad 60% społeczeństwa nie podejmuje aktywności fizycznej. Wedle zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, osoby dorosłe w wieku (18-64 lata) powinny podejmować wysiłek fizyczny umiarkowany przynajmniej przez 300 minut tygodniowo, a intensywny 75 minut tygodniowo. Dzieci i młodzież (5-17 lat) aktywność taką powinny podejmować przynajmniej przez 60 minut dziennie – aktywność umiarkowana i co najmniej 3 razy w tygodniu aktywność o dużej intensywności, wzmacniającą kości i mięśnie. Osoby starsze również powinny podtrzymywać aktywność fizyczną – od 75 minut do 300 minut tygodniowo w zależności od intensywności. Wszelkie te zalecenia mają wpływ na jakość naszego życia i zdrowie, sprawność organizmu i umysłu.

Wiele ograniczeń w starszym wieku jest skutkiem braku aktywności, braku ruchu, osoby starsze mają mniej obowiązków i siłą rzeczy przestają być w ruchu, co wpływa na pogorszenie zdrowia. Aktywność fizyczna ma wpływ nie tylko na kondycję naszego układu ruchu, ale również na to jak funkcjonują pozostałe układy, narządy. Dlatego również w wieku starszym trzeba zadbać o swoją aktywność.

Ćwiczenia dla seniorów są odpowiednio dostosowane do ich sprawności, zazwyczaj w spokojnej atmosferze. Regularne ćwiczenia jogi mogą bardzo korzystnie wpłynąć na wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni, przywrócenie ruchomości w stawach, na stabilizację, poprawę krążenia krwi, a także wspiera pracę organów wewnętrznych, poprawia koncentrację i pamięć, zmniejsza poziom stresu. Jednym z bardzo dużym plusów takich zajęć jest również socjalizacja, czyli po prostu spotkanie towarzyskie dla osób starszych, co ma bardzo duże korzyści na zdrowie psychiczne każdego człowieka.

„Joga jest podarunkiem dla ludzi w starszym wieku, w którym siła i odporność na choroby maleją. Joga generuje energię i nie trwoni jej. Z jogą patrzeć można do przodu z nadzieją na satysfakcjonującą przyszłość, zamiast opłakiwać przeszłą młodość.” – B.K.S. Iyengar, twórca jogi Iyengara oraz jeden z największych autorytetów hatha jogi. To dodatkowo potwierdza, że joga to ćwiczenia dla różnych pokoleń.

Chociaż spróbuj!

Wiadomo, że każdy człowiek ma różny gust, różne potrzeby, jednak gorąco zachęcamy, aby czasem próbować nowych rzeczy. Dać szansę czemuś co może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jeżeli nie będzie nam odpowiadać to zawsze można poszukać dalej, czasem wystarczy poszukać innego instruktora, który będzie nam bardziej odpowiadał, bo jak wspominane było wcześniej – jesteśmy różnymi ludźmi i możemy mieć inne potrzeby.